Αρχική σελίδα » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

10.09.2013

Ελληνική γραφή και μουσική της αρχαιότητας - Παρουσίαση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013 και ώρα 12:00, στο αμφιθέατρο "Ιωάννης Δρακόπουλος" του Κεντρικού Κτηρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν στα στελέχη της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αλλά και στο ενδιαφερόμενο κοινό, οι εκπαιδευτικές δράσεις του Προγράμματος Ελληνική Γραφή και Μουσική της Αρχαιότητας: Φορείς Έκφρασης και Παράδοσης Πολιτισμού που προσφέρονται στους μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, αλλά και η εμπειρία που αποκτήθηκε από την πιλοτική εφαρμογή τους κατά το σχολικό έτος 2012-2013.

Την εκδήλωση θα χαιρετίσουν ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Θεοδόσιος Πελεγρίνης, η Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής καθηγήτρια Αμαλία Μόζερ, η Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου, καθώς επίσης και ο Πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και Ειδικός Γραμματέας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ Δρ. Σωτήρης Γκλαβάς.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα της εκδήλωσης.